Kora pod iglaki – jak poprawnie stosować i zalety jej użycia

Chętnie sadzimy w ogrodach drzewa iglaste – zasłaniamy się przed wzrokiem sąsiadów i osób postronnych szpalerami tuj, tworzymy urokliwe całoroczne kompozycje ze świerków, jodeł i modrzewi. Chętnie sadzimy iglaki, ponieważ nie są one szczególnie wymagające w uprawie – nie wymagają dużych nakładów pracy, wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dobrze czują się w towarzystwie innych roślin, szybko rosną. Prawidłowy wzrost, właściwe przyswajanie składników  pokarmowych przez dobrze rozwinięte korzenie umożliwia kwaśna gleba, która nie wszędzie występuje. Odczyn gleby można zmienić, rozsypując pod drzewami korę.

Kora pod iglaki

Ściółka z zewnętrznej części pnia drzew i gałęzi spełnia, oprócz zmiany pH gleby na kwaśny, pełni wiele innych ważnych zadań. Bardzo ważnym jest umożliwienie prawidłowej cyrkulacji powietrza, przenikania wody, utrzymania wilgoci i zmniejszenie wysychania. Warstwa kory stanowi skuteczną barierę dla chorobotwórczych grzybów, niskich temperatur i rozrostu chwastów. Drewniana ściółka pod drzewami z czasem ulega naturalnemu procesowi tj. rozkładowi, zatem kolejnym, bardzo istotnym pełnionym zadaniem kory jest wzbogacenie gleby w składniki wchodzące w skład próchnicy. Kora drzew iglastych ma piękny zapach i atrakcyjny wygląd (naturalny kolor kory jest wdzięczny, ale dostępne są kory dekoracyjne, barwione np. na niebiesko, różowo, biało), dlatego jest stosowana jako element dekoracyjny ogrodów.

Jak stosować korę ogrodową?

Kora pod iglaki jest lekkim materiałem – łatwo ją przenieść i łatwo ją rozsypać. W zależności od tego, pod jakimi roślinami będzie rozsypana i jaką rolę ma pełnić, powinna mieć odpowiednią grubość (pod dużymi drzewami grubość ściółki powinna wynosić ok. 5 cm, za gruba warstwa z kolei spowoduje gnicie roślin). Ponieważ jej trwałość jest krótka (4-5 lat), korę powinno się każdego roku uzupełniać (na szczęście nie kosztuje dużo, zatem nie drenuje kieszeni).

Chcąc udekorować ogród i jednocześnie zaoszczędzić sobie sporo pracy w ogrodzie, warto rozważyć opcję ściółkowania roślin. Wybór może okazać się trudny – zarówno kora, jak i jej konkurent kamień, mają swoje zalety i wady. W takim wypadku można rozważyć jeszcze jedną opcję, będącą połączeniem wspomnianych rozwiązań – korę kamienną. Ozdobny kamień ze skał metamorficznych o wyglądzie naturalnej kory także zakwasza glebę, także chroni ją przed zjawiskami mającymi niekorzystny wpływ na jej fizyczne, chemiczne i biologiczne właściwości, także stanowi element dekoracyjny. Lecz co ważne – dużo trwalszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 10 =

Previous post Którego producenta styropianiu pod ogrzewanie podłogowe wybrać?
Next post Prześcieradła jersey – niezastąpiona wygoda i funkcjonalność