Środki ochrony osobistej – gwarancja bezpieczeństwa podczas pracy
Podczas codziennej pracy często jesteśmy narażeni na różnego rodzaju czynniki zagrażające zdrowiu czy nawet życiu. Z tego względu w branży przemysłowej często zaleca się lub wręcz wymaga, by pracownicy stosowali środki ochrony osobistej w postaci odzieży roboczej BHP, specjalnego obuwia, czy rękawic. Dlaczego środki ochrony indywidualnej są tak ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa? Odpowiadamy!
W jakich sytuacjach przydatne są środki ochrony osobistej?
Poszczególne rodzaje środków ochrony indywidualnej wykorzystywane są tak naprawdę przez cały czas pracy, jeżeli istnieją ku temu konkretne przesłanki. Wiadomym jest dla przykładu, że w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych warto posiadać ze sobą rękawice robocze lub ochronne, które zapobiegną powstawaniu dosyć bolesnych otarć na skórze. Odpowiednią listę sprzętu, który należy stosować, opracowuje się w oparciu o sporządzoną wcześniej ocenę ryzyka zawodowego. Z tego też względu środki ochrony osobistej, które należy stosować, mogą być zmienne w zależności chociażby od stanowiska pracy, czy materiałów, z jakimi mamy do czynienia podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki temu możemy lepiej dostosować środki ochrony do własnych potrzeb.
Klasa ochrony, a bezpieczeństwo w pracy – na czym polegają poszczególne kategorie?
Rękawice ochronne oraz obuwie BHP np. od HF Safety są podzielone na kilka kategorii ryzyka, według których mają za zadanie chronić pracownika przed określonymi zagrożeniami. Podział ten jest uregulowany w dyrektywie 89/686 podjętej przez Parlament Europejski i Radę. W przypadku rękawic ochronnych wyróżniamy trzy klasy bezpieczeństwa, przy czym pierwsza dotyczy minimalnego ryzyka, na przykład powstania otarć na dłoniach na skutek kontaktu z szorstkimi materiałami. Kategoria druga chroni pracownika przed uszkodzeniami mechanicznymi, z kolei do klasy trzeciej zalicza się najbardziej odporne rękawice, które mogą chronić chociażby przed działaniem agresywnych środków chemicznych. Ponadto poszczególne rękawice często dobiera się na podstawie innych właściwości, na przykład związanych z odpornością na przekłucie lub rozerwanie, czy zabezpieczających przed kontaktem z ostrymi odczynnikami chemicznymi. Takie rękawice zwykle posiadają odpowiednie oznaczenie w postaci symbolu, który obrazuje zagrożenia czyhające na pracownika.
Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku obuwia, które również jest kategoryzowane według cech ochronnych. W tym przypadku znów należy podkreślić, że obuwie ochronne wyposażone jest w specjalne zabezpieczenia, takie jak podnosek, wzmocniona podeszwa, czy wewnętrzna wkładka antyprzebiciowa. Buty należące do najwyższej klasy ochrony często wykonane są nawet z tworzywa sztucznego, czy gumy, które poza wcześniejszymi zabezpieczeniami, chronią stopy także przed wodą czy przemarznięciem.
Dlaczego środki ochrony indywidualnej są tak ważne dla naszego bezpieczeństwa w pracy?
Nasz ubiór czy wszelkie zabezpieczenia, z których korzystamy podczas pracy, mogą mieć fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dla przykładu rękawice spawalnicze zabezpieczają nasze dłonie przed wysoką temperaturą i ryzykiem kontaktu skóry z rozgrzanym metalem. Z kolei specjalne obuwie ochronne pozwala ochronić stopy przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład na skutek nadepnięcia na ostrą krawędź, czy upuszczenia ciężkiego przedmiotu wprost na nogę. Te przykłady dobrze pokazują, że środki ochrony osobistej są bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa każdego pracownika.