„Bezpieczny kredyt 2%” – czy zaburzy rynek nieruchomości?

Od lipca 2023 roku będzie można skorzystać z kredytu 2%. Komu przysługuje taka preferencyjna podwyżka? Jak to wszystko docelowo wpłynie na rynek nieruchomości? Sprawdź w naszym poradniku, jak obecnie kształtują się ceny w porównaniu do 2022 roku. Dowiedz się również, w jaki sposób „Bezpieczny kredyt 2%” może na nie wpłynąć!

Kto może otrzymać kredyt 2%?

Masz w planach zakup np. mieszkania? Chcesz skorzystać z tej opcji? Jeśli nic się nie zmieni, to „Bezpieczny kredyt 2%” wejdzie w życie na początku lipca 2023 roku, czyli za kilka miesięcy. Jakie są tutaj podstawowe warunki? Przede wszystkim kredyt przysługuje osobom do 45. roku życia. Ważne jest także to, by do tej pory nie mieć w posiadaniu żadnego mieszkania. Czyli jak np. je masz, to nie kwalifikujesz się do tej akcji. W przypadku małżeństwa albo rodziców minimum jednego wspólnego dziecka, warunek odnoszący się do wieku musi spełnić przynajmniej jedno z nich. Co jeszcze jest tutaj kluczowe? Maksymalna wysokość kredytu, który można dzięki temu uzyskać wynosi 500 000 PLN (chodzi o jedną osobę). W przypadku małżeństwa lub np. rodziców z dzieckiem ta kwota to już nawet 600 000 PLN. Co ważne, kredyty dotyczą nie tylko mieszkań z rynku pierwotnego, ale również wtórnego.

Jak będą kształtować się dopłaty? Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowi różnicę pomiędzy stałą stopą ustaloną na bazie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie (w bankach kredytujących), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą wynoszącą 2%. Takie dofinansowanie będzie przysługiwać nawet przez 10 lat.

Jak aktualnie kształtują się ceny za nieruchomości w porównaniu do poprzedniego roku?

Eksperci od rynku nieruchomości na bieżąco wszystko analizują. Czytając rozmaite artykuły można dojść do wniosku, że aktualnie ceny mieszkań są porównywalne do poprzedniego roku kalendarzowego. Więcej jest natomiast ofert sprzedażowych. I to blisko o kilkanaście procent. Ludzie coraz chętniej decydują się na domy lub mieszkania. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kwatery dla pracowników. Nie da się ukryć, że obecnie nie ma sensu trzymać pieniędzy na koncie bankowym itp. Polacy zaczynają na poważnie myśleć o inwestycjach. A zakup domu, mieszkania, czy kwatery pracowniczej pod wynajem to bardzo dobre rozwiązanie na długie lata. W ten sposób można uzyskiwać pasywne dochody (bez większej ingerencji ze swojej strony).

Ceny za nieruchomości będą wyższe?

Jak program „Bezpieczny kredyt 2%” wpłynie na ceny za nieruchomości w kolejnych miesiącach? Eksperci zaznaczają, że najprawdopodobniej koszty (jeśli w konkretnych miastach spadały) zaczną najpierw się stabilizować. Fachowcy dodają, że wprowadzenie programu „Bezpieczny kredyt 2%” zwiększy popyt na rynku nieruchomości. To może spowodować, że ceny zaczną być krok po kroku coraz wyższe – szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej. Możliwość skorzystania z preferencyjnej podwyżki sprawi, że wiele osób się na nią zdecyduje. A ten fakt będą zaś chcieli wykorzystać np. deweloperzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =

Previous post Czym wyróżniają się kosmetyki na trądzik dla gabinetów kosmetycznych?
Nowoczesne wyposażenie łazienki - jakie rozwiązania warto wybrać Next post Nowoczesne wyposażenie łazienki – jakie rozwiązania warto wybrać?