Gdzie stosowane jest formowanie wtryskowe?

Formowanie wtryskowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie do produkcji komponentów o różnych kształtach i wymiarach. Umożliwia produkcję produktów z różnych tworzyw sztucznych, które są dopasowywane do konkretnych zastosowań. Gdzie zatem wykorzystywane są komponenty z formowania wtryskowego?

Wykorzystanie różnych tworzyw sztucznych w technologii wtrysku

W procesie wtrysku wykorzystywany jest granulat tworzyw sztucznych. Pozwala to na produkcję elementów o różnych właściwościach i parametrach. To z kolei sprawia, że formowanie wtryskowe jest chętnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu.

W trakcie procesu formowania wtryskowego mogą być wytwarzane zarówno duże, jak i małe komponenty. Zaletą tej technologii jest możliwość produkcji elementów o dużej ilości detali, bardzo szczegółowych. Wtrysk tworzyw sztucznych doskonale poradzi sobie więc z zagłębieniami, rowkami oraz innymi elementami występującymi na powierzchni danego produktu.

Niestety, podobnie jak w innych procesach produkcyjnych, wtrysk ma również swoje minusy. Przede wszystkim jest to koszt przygotowania formy wtryskowej. Projektowanie formy jest czasochłonne i wymaga zaangażowania działu badawczo-rozwojowego, który musi zaprojektować model oraz dobrać odpowiedni materiał do zastosowań danego produktu. Samo wykonanie formy jest również dość kosztowne, dlatego formowanie wtryskowe daje doskonałe możliwości produkcyjne, ale dla większych partii i produkcji seryjnej. Nie jest to rozwiązanie szczególnie opłacalne w przypadku małych zamówień.

Formowanie wtryskowe – zastosowanie

Technologia wtryskiwania tworzyw sztucznych wykorzystywana jest w wielu branżach np. w motoryzacji produkowane są plastikowe elementy zderzaków, wykończenia, w chłodnictwie wytwarzane są lejki, syfony, tacki, pojemniki. Metodą wtrysku tworzyw sztucznych mogą być produkowane również elementy przeznaczone do kontaktu z żywnością. Na masową skalę technologią wtryskiwania produkowane są m.in. filtry do wody.

Powszechne wykorzystanie formowania wtryskowego przez różne gałęzie przemysłu pokazuje, jak uniwersalne i dobre jest to rozwiązanie.

Komponenty wykonane w procesie formowania wtryskowego, a także w procesie termoformowania próżniowego, w swoim asortymencie posiada AiFO Components, czyli czołowy producent oraz dystrybutor rozwiązań do mebli chłodniczych i gastronomicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − pięć =

Previous post Jak dobrać kolor lakierobejcy, by podkreślić naturalny charakter drewna?
Next post 5 najpopularniejszych kierunków w Europie na wakacje last minute