Jak założyć łańcuch do piły spalinowej

Jak założyć łańcuch do piły spalinowej?

Dzięki pile spalinowej możesz wykonać wiele prac w sadzie czy lesie. To nie tylko ścinanie drzew, ale również porządkowanie gałęzi, cięcie drewna do kominka, przycinanie drzew w ogrodzie oraz okrzesywanie niesfornych krzewów. Pilarka łańcuchowa STIHL gwarantuje dużą wydajność, niskie zużycie paliwa oraz komfort pracy i niezawodność działania. Niekiedy jednak łańcuch urządzenia ulega zniszczeniu, zwłaszcza jeśli piła przeznaczona jest do użytku profesjonalnego lub pracuje pod dużym obciążeniem. Dlatego też warto wiedzieć, jak założyć łańcuch do piły, by był prawidłowo naciągnięty i umożliwiał dalszą pracę, bez względu na rodzaj wykonywanego zadania.

Wymiana łańcucha w pile spalinowej – kiedy należy to zrobić?

Wybierając produkt, jakim jest np. piła spalinowa STIHL, zyskujemy dużą niezawodność oraz szerokie możliwości, doceniane nawet przez najbardziej wymagających użytkowników. Upływ czasu oraz intensywna eksploatacja urządzenia, doprowadzić mogą jednak do konieczności wymiany zużytego lub uszkodzonego łańcucha. To właśnie operator powinien wiedzieć, kiedy podjąć odpowiednie kroki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, a urządzeniu wysoką wydajność pracy.

Co świadczy o konieczności wymiany łańcucha w pilarkach spalinowych? Będzie to przede wszystkim sytuacja, w której na łańcuchu zauważalne stają się pęknięcia lub innego rodzaju uszkodzenia. Jednak konieczność wymiany łańcucha w pile motorowej może również ujawnić się dopiero po bardziej szczegółowej kontroli jego stanu. W jej trakcie warto sprawdzić stan zębów tnących i ogniw. Jeśli ogniwa przestają pasować do prowadnicy i mają zadziory, a któryś z zębów okazuje się pęknięty lub wygięty pod nienaturalnym kątem, warto wybrać się do sklepu po nowy łańcuch.

piła spalinowa

Jak założyć łańcuch w pilarce łańcuchowej?

Wbrew pozorom, zakładanie łańcucha do urządzenia, jakim jest pilarka spalinowa STIHL, nie jest skomplikowanym zadaniem. Aby go wykonać, warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy upewnić się, że w urządzeniu wyłączony został silnik (elektryczne pilarki wymagają odłączenia od źródła prądu). Warto również zainwestować w specjalistyczne rękawice, dzięki którym nie skaleczysz się przy kontakcie z ostrymi elementami urządzenia.

Łańcuch najlepiej wymieniać na maksymalnie płaskiej powierzchni. Doskonałym rozwiązaniem będzie stół, na którym będziemy mogli swobodnie operować urządzeniem. Aby możliwa stała się wymiana łańcucha, pracę należy rozpocząć od zwolnienia hamulca oraz odkręcenia śrub. Przekręcając śrubę mechanizmu napinającego, możesz poluzować łańcuch, zdejmując go następnie z prowadnicy, którą również musisz zdemontować.

Jeśli zaistnieje taka konieczność, wymień prowadnicę na nową. To właśnie na prowadnicę musisz założyć nowy łańcuch pamiętając, aby pasował on do konkretnego urządzenia. Jeśli nie wiesz, jakiego łańcucha będzie wymagała Twoja piła spalinowa, warto zdać się na wiedzę i doświadczenie pracowników stosownych sklepów z tego rodzaju asortymentem. Teraz możesz już założyć pokrywę pilarki, a następnie połączyć ją z dźwignią hamulca. Po dokręceniu nakrętek, pozostaje już tylko wyregulować łańcuch i naciągnąć go w odpowiedni sposób.

zakładanie łańcucha

Naciąganie łańcucha piły łańcuchowej w praktyce

Odpowiednie naciągnięcie łańcucha jest niezwykle istotnym zadaniem. Jeśli łańcuch nie będzie prawidłowo napięty, może spaść z prowadnicy w nieprzewidzianym momencie, co z reguły stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia użytkownika. Dlatego te warto zadbać, by dało się go unieść nad prowadnicę na wysokość do 10 mm.

Co ważne, napięcie łańcucha pilarki STIHL powinno być sprawdzane nie tylko przy jego wymianie, ale również i w trakcie regularnych przeglądów, wykonywanych przed rozruchem urządzenia. Nie należy regulować łańcucha tuż po pracy, gdyż będzie on wtedy mocno rozgrany, a jego poszczególne elementy ulegną wydłużeniu pod wpływem działania wysokiej temperatury. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzenia, jakim jest pilarka spalinowa oraz poznać popularne modele marki STIHL , odwiedź stronę https://myjki.eu/407-pilarki-spalinowe, na której sprawdzisz ceny na renomowane pilarki i poznasz zastosowane w nich rozwiązania techniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 16 =

Previous post Czy można usunąć WIBOR z umowy kredytowej?
Next post Jak doprać białe skarpetki? Doradzamy