Oszczędź czas i pieniądze: Jak sprawdzić firmę budowlaną przed rozpoczęciem projektu?

Planujesz podjęcie współpracy z firmą budowlaną? Jeśli tak, przed Tobą zapewne duża inwestycja. Dlatego warto wybrać partnera, który jest wiarygodny i wypłacalny. Kierowanie się zasadą „lepiej dmuchać na zimne” popłaca. W jaki sposób zweryfikować potencjalnego kontrahenta czy podwykonawcę? Oto kilka rozwiązań, które musisz znać, tym bardziej, że mimo trudnych czasów wciąż pojawiają się nowe biznesy w tej branży.

Weryfikacja firmy budowlanej: zacznij od potwierdzenia jej istnienia

Czy firma budowlana, z którą masz podjąć współpracę, może… nie istnieć? Taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. Mimo to zdarza się, że przedsiębiorcy ukrywają np. niedawne formalne zakończenie działalności lub stan upadłości albo likwidacji. Bywa też, że osoba, która ma podpisać z Tobą umowę, nie ma formalnie prawa do reprezentowania firmy.

Na szczęście te kwestie możesz łatwo sprawdzić na własną rękę. Jak? To zależy od formy prawnej działalności przedsiębiorstwa budowlanego.

  • Firma ma osobowość prawną, czyli jest np. spółką z o.o. albo akcyjną? Jeśli tak, zweryfikuj informacje o niej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dane o spółkach są dostępne publicznie na stronach rządowych. Przyjrzyj się, czy przedsiębiorstwo widnieje w tym rejestrze oraz jakie informacje o nim się znajdują. Zwróć uwagę na to, czy w bazie danych nie ma dopisku o stanie upadłości albo postępowaniu układowym restrukturyzacyjnym czy naprawczym. Sprawdź też, kto ma uprawnienia do reprezentacji firmy, a więc może skutecznie podpisać umowę.
  • Podmiot ma formę jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółki cywilnej? Skieruj się więc do CEIDG – ten rejestr jest również dostępny publicznie. Firmę możesz wyszukać np. po numerach REGON czy NIP albo po imieniu lub nazwisku właściciela. W rejestrze sprawdź koniecznie, czy nie ma informacji o prowadzonym postępowaniu upadłościowym albo naprawczym.

Za sprawdzenie tych danych nie musisz płacić i zrobisz to przez Internet.

Biała lista VAT – wykorzystaj kolejny sposób na weryfikację partnera

Biała lista VAT jest również ogólnodostępnym rejestrem rządowym. Do tej bazy są wpisani płatnicy VAT. Sprawdź zatem:

  • czy firma budowlana jest w tym rejestrze, a jeśli nie, to dlaczego jej tam nie ma lub czemu została wykreślona z listy;
  • czy numer konta zarejestrowany w systemie jest zgodny z tym, który przedsiębiorca podał Ci do rozliczenia. Jeśli nie, a Ty przelejesz na niezautoryzowany rachunek kwotę powyżej 15 000 zł, możesz ponieść solidarną odpowiedzialność za ewentualne zaległości podatkowe, które powstaną z tego tytułu.

Sprawdź długi firmy budowlanej

Kiedy potwierdzisz już, że nie ma żadnych problemów formalnych związanych z istnieniem i funkcjonowaniem firmy budowlanej, czas zweryfikować jej wypłacalność. Jak możesz to zrobić?

  • Po pierwsze, poproś potencjalnego partnera o okazanie aktualnych zaświadczeń o tym, że nie zalegają ze składkami ZUS i US. Jeśli mają długi wobec tych instytucji, może to zwiększać ryzyko niewypłacalności, a w efekcie niezrealizowania Twojego projektu.
  • Po drugie, sprawdź firmę pod kątem innych długów. Możesz posłużyć się informacjami z biur informacji gospodarczej. Te o przedsiębiorcach są dostępne zarówno dla innych firm, jak i dla konsumentów.

Jak działa sprawdzenie firmy w rejestrze dłużników?

W Polsce działają bazy danych, w których gromadzone są negatywne informacje gospodarcze o przedsiębiorstwach, czyli upraszczając informacje o zadłużeniu. Jedną z nich jest np. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Trafiają tam dane dotyczące np. zaległości w opłacaniu bieżących faktur, spłatach kredytów bankowych, względem innych partnerów biznesowych i wielu innych zobowiązań. W odniesieniu do przedsiębiorców mogą być zgłaszane długi w wysokości już od 500 zł po upływie 30 dni od terminu zapłaty.

Ty jako potencjalny partner firmy budowlanej możesz zweryfikować, czy ma takie niespłacone zobowiązanie. W tym celu możesz zamówić raport z rejestru dłużników. W wersji podstawowej znajdziesz w nim informacje o widniejących wpisach w bazie danych. W rozszerzonej – także te dotyczące zadłużenia firmy budowlanej wobec banków z baz BIK i ZBP (o ile sprawdzany podmiot wyrazi na to zgodę), a także odnośnie do wskaźnika ryzyka MŚP.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na sprawdzenie firmy budowlanej przed podpisaniem budowy i rozpoczęciem realizacji inwestycji. Warto to zrobić – zwłaszcza że wiele potrzebnych informacji można uzyskać szybko i prosto przez Internet.

Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie BIK wynika, że budownictwo to trzecia branża po handlu i przemyśle pod względem sumy zaległości . Okazuje się, że firmy budowlane miały na koniec czerwca nieopłacone faktury oraz opóźnione o co najmniej 30 dni raty kredytów na łączną kwotę 6,2 mld zł. Od czerwca 2022 do czerwca 2023 kwota zaległości wzrosła  0,7 mld zł. Liczba firm aktywnych, zawieszonych i zamkniętych z problemami w spłacie zobowiązań zbliżyła się do 50,3 tys. W ciągu ostatnich miesięcy przybyło 1840 nowych niesolidnych płatników, ale ich odsetek w branży zmniejszył się z 5,1 do 5 proc. Wynika to z faktu, że w sektorze – mimo trudnych czasów – wciąż pojawiają się nowe biznesy.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × dwa =

kino Previous post Idealne kino domowe w Twoim salonie
Next post Pompa ciepła do basenu – inwestycja, która się opłaci