
Wszystko na temat boazerii ze świerka skandynawskiego
Świerk skandynawski jest bardzo popularny, dlatego, że jest trwały, wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wykorzystuje się go do produkcji mebli, na podłogi, boazerie, jako elementy konstrukcyjne i drewno budowlane, do produkcji więźby dachowej, a także na elewacje zewnętrzne.
Czym charakteryzuje się świerk skandynawski?
Świerk skandynawskie posiada wiele zalet, są nimi między innymi: wytrzymałość, stabilność wymiarowa, piękny wygląd, spełnia normy budowlane, pozwala na skuteczną wentylację oraz zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Cechuje się także wieloletnią eksploatacją, a także doskonałą i precyzyjna obróbka drewna bez konieczności dodatkowego szlifowania. Wilgotność deski to około 16%. Drewno świerkowe przeznaczone do użytku na zewnątrz wymaga ochrony przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, zwłaszcza promieni słonecznych czy deszczu. Koniecznie trzeba je zaimpregnować w celu długotrwałego użytkowania. Świerk skandynawski to doskonały materiał także do wykorzystania, jako boazeria, z której wykonuje się ściany sauny, ochronne elementy konstrukcyjne, jako podbitka sufitowa, jako dekoracja ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Panele ze świerku skandynawskiego to produkt z drewna klasy premium. Ze względu na niewielkie roczne tempo wzrostu materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na trudne warunki atmosferyczne i duże wahania temperatur. Chroni wnętrze mieszkania przed nadmiernym hałasem i zapobiega ulatnianiu się ciepła.
Dlaczego świerk skandynawski jest idealny do budowy saun?
Temperatura w tradycyjnej saunie fińskiej to 85-120 stopni Celsjusza a jej ściany wykonane są z boazerii ze świerku skandynawskiego. W tradycyjnej saunie siedzisko i fotel oraz oparcie i zagłówek wykonane są z drewna brazylijskiego lub topolowego. Konstrukcja sauny to suchy i strugany element wykonany z drewna świerku skandynawskiego o różnych przekrojach. Do budowy sauny zewnętrznej (sauny ogrodowej) używa się belek struganych z drewna świerkowego. Do budowy sauny używane jest wyłącznie wysokiej jakości, odpowiednio wysuszone drewno. Deski muszą mieć odpowiednią wilgotność i nie posiadać wad spowodowanych obróbką, naturalne wady typowe dla drewna, takie jak sęki mogą występować w niewielkim stopniu – skala zależy od gatunku drewna, powinny one być bardzo gładkie i czyste. Przy wyborze drewna do sauny nie warto wybierać tańszych wersji, na przykład sosny, która mimo tego, że jest tańsza niż świerk skandynawski, to zawiera zbyt dużo żywicy i nie nadaje się do stosowania w saunach.