Folia PPF, czyli skuteczna ochrona karoserii w praktyce. Dlaczego warto?

Ochrona karoserii samochodu jest prawdziwym wyzwaniem. To bowiem element narażony zarówno na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, jak również uszkodzenia mechaniczne. Niestety w ostatnich dekadach rozwój technologiczny tego, co mamy pod maską i wewnątrz auta, nie idzie w parze z wytrzymałością powłok lakierniczych. Nie dziwi zatem fakt, że powstają rozwiązania, które mają na celu zabezpieczyć lakier. Jednym z nich są nowoczesne folie PPF. Jak w praktyce wygląda ich nałożenie oraz skuteczność?

Czym jest folia PPF

Jak sama nazwa wskazuje, folie PPF (Paint Protection Film) stanowią specjalistyczne zabezpieczenie karoserii samochodu, chroniące przed szeregiem różnego rodzaju uszkodzeń. Jest to specjalnie opracowany materiał, którego struktura pozwala zabezpieczyć właściwy lakier samochodu przed niszczącym działaniem promieni UV, kwaśnych deszczy, czynników biologicznych (rozkładające się liście, ptasie odchody, owady) oraz zarysowań i uszkodzeń spowodowanych np. uderzeniem drobnych kamyków.

Przy czym folia PPF po aplikacji na samochód jest praktycznie niezauważalna, dlatego wybierając jej transparentną formę, można cieszyć się pięknem oryginalnego lakieru z jego całkowitą ochroną.

Zalety folii PPF

 • jest niewidoczna na samochodzie
 • można zabezpieczyć nią zarówno całe auto, jak i wybrane elementy:
  • zderzak, przednią maskę i lusterka
  • miejsce pod klamkami samochodu
  • boki samochodu
 • samoregeneracja pod wpływem ciepła – zarysowania na folii PPF same zabliźniają się pod wpływem ciepła
 • trwałość – do 10 lat
 • folię PPF można z auta łatwo ściągnąć w każdej chwili bez żadnej szkody dla lakieru

Korzyści, jakie daje ochrona karoserii folią PPF, jest naprawdę wiele. Przy czym warto zauważyć, że oklejenie folią PPF pozwala na dłuższe zachowanie wyższej wartości samochodu, ponieważ jednym z czynników, które znacząco ją obniżają, to właśnie uszkodzenia karoserii. Swoją drogą są one również bardzo kosztowne w naprawie.

folia ppf
źródła zdjęć: VCentrum

Oklejanie samochodu folią PPF

Aplikacja folii PPF nie zajmuje wiele czasu, o ile zdecydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy przykleją ją w taki sposób, że będzie niewidoczna, estetyczna i zapewni skuteczną ochronę. Miejscem, które oferuje tego typu usługi, jest salon VCentrum w Warszawie. Z oklejania samochodu folią PPF bardzo często korzystają właściciele samochodów luksusowych, które są tak samo narażone na uszkodzenie lakieru jak wszystkie inne.

Sam proces aplikacji folii PPF obejmuje przede wszystkim:

 • dokładne czyszczenie karoserii
 • przygotowanie folii – musi być ona precyzyjnie dopasowana do modelu samochodu
 • nałożenie folii
 • kontrola jakości – sprawdzenie czy folia jest nałożona prawidłowo

Aktualnie folia PPF stanowi jedną z najbardziej skutecznych i trwałych metod ochrony lakieru. Przemawia za nią również stosunkowo szybka aplikacja, która z reguły nie zajmuje więcej niż kilka dni. Naklejenie folii ochronnej zabezpiecza lakier i chroni nas przed wysokimi kosztami napraw blacharsko-lakierniczych, pozwalając na zachowanie wysokiej wartości samochodu i jego estetycznego wyglądu przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × trzy =

Previous post Pompa ciepła do basenu – inwestycja, która się opłaci
Dowiedz się, jak sprzątać po remoncie! Next post Sprzątanie po remoncie – niezbędne informacje