Dowiedz się, jak sprzątać po remoncie!

Sprzątanie po remoncie – niezbędne informacje

Nawet jeśli remont jest niewielki, każde prace wchodzące w jego zakres generują bałagan. Remont wiąże się z kurzem, z plamami po farbie, z pyłem osiadającym nie tylko na powierzchniach poziomych, ale i na ścianach czy w wielu zakamarkach. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka najlepszych sposobów na szybkie uporanie się ze sprzątaniem. Co należy wiedzieć na temat porządków poremontowych?

Czym sprzątać po remoncie?

Do samodzielnego sprzątania mieszkania po remoncie trzeba odpowiednio się przygotować. Oczywiście, większe zanieczyszczenia jak gruz czy kawałki styropianu można pozbierać ręcznie. Jednak największy problem zawsze stanowić będzie kurz i pył. Ten ostatni należy usuwać na sucho, jeśli jednak używamy do tego celu szczotki, zanieczyszczenia mogą nieustannie wzbijać się w powietrze i osiadać na powierzchniach już oczyszczonych. Do odkurzania pyłu nie nadają się też domowe odkurzacze, ponieważ ich filtry błyskawicznie uległyby zapchaniu. Profesjonalne firmy sprzątające, oferujące usługi sprzątania po remontach – takie jak firma Wikami (https://wikami.com.pl/sprzatanie-po-remoncie/) – korzystają w tym zakresie z odkurzaczy przemysłowych, przystosowanych do takich zadań. Dzięki tego typu urządzeniom kurz i pył są zasysane wydajnie, a to znacząco przyspiesza cały proces. Z kolei do sprzątania „na mokro” potrzebne będą:

  • ściereczki mikrofibry,
  • gąbki,
  • wiadro z mopem,
  • ręczniki papierowe,
  • detergenty lub środki uniwersalne, jak ocet, soda oczyszczona.

Czym sprzątać po remoncie? Sprawdż!

Kolejność sprzątania ma znaczenie!

Umycie na mokro podłogi po remoncie skutkowałoby utworzeniem błota z kurzu, piasku i pyłu. Z tego względu wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu najpierw oczyszcza się z tych pozostałości na sucho, czyli za pomocą szczotki, odkurzacza, suchej ściereczki czy miotełki. Warto pamiętać przy tym, że kurz i pył mogą zalegać nie tylko na podłodze, parapecie czy blatach mebli, ale również na powierzchniach pionowych, czyli na ścianach lub szybach okien. Poza tym nawet jeśli meble zostały odpowiednio zabezpieczone na czas remontu, po usunięciu z nich folii, dobrze jest dodatkowo je odświeżyć. Tapicerki warto odkurzyć odpowiednią ssawką, a szafki czy komody przetrzeć wilgotną ściereczką. Dopiero po dokładnym usunięciu kurzu, piasku i pyłu można sięgnąć po środki i akcesoria do sprzątania na mokro. Druga ważna zasada, którą stosujemy równolegle, to sprzątanie od góry do dołu – kurz opada z góry na dół. Zatem najpierw oczyszczamy lampy wiszące, regały czy okna, a dopiero na końcu myjemy podłogę. Warto pamiętać również, że wiele prac trzeba będzie powtórzyć wielokrotnie. Dotyczy to zwłaszcza mycia podłóg, na których nawet po wielokrotnym przetarciu powierzchni mopem mogą pozostawać smugi.

Czego używać, aby nie zniszczyć powierzchni?

Skuteczność i wydajność sprzątania to jedno, jednak nie można zapominać również o tym, że liczy się nie tylko efektywność, ale też dbałość o czyszczone powierzchnie. Szkło, drewno, ceramika – wszystkie te materiały czyści się za pomocą innych akcesoriów i innych detergentów, o czym nie można zapominać również podczas generalnych porządków po remoncie. Warto podkreślić, że wiele zanieczyszczeń w trakcie remontu trzeba usuwać na bieżąco. Dotyczy to między innymi kleju, zaprawy, czy farby. Najbardziej uniwersalnym akcesorium do czyszczenia będzie natomiast ściereczka z mikrowłókna, która usuwa zanieczyszczenia z delikatnych powierzchni nawet na sucho, nie powodując zarysowań. Można umyć nią meble, listwy czy ramy okienne. Przydatny będzie też mop płaski, którym można myć nie tylko podłogę, ale też ściany i sufit. Jeśli natomiast chodzi o detergenty, to jednym z najbardziej przydatnych jest zwykły ocet, który dezynfekuje, usuwa zacieki, a nawet redukuje osady kamienne. Można korzystać z niego w połączeniu z olejkiem eterycznym, aby zniwelować nieprzyjemny zapach.

Sprzątanie po remoncie to trudne i żmudne zadanie, dlatego jeśli nie mamy czasu zrobić tego samodzielnie, warto zlecić takie zadanie odpowiedniej firmie, dzięki czemu szybciej będziemy w stanie cieszyć się wyremontowanym i czystym mieszkaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 13 =

Previous post Folia PPF, czyli skuteczna ochrona karoserii w praktyce. Dlaczego warto?
Jak utrzymać porządek w domu? Dowiedz się! Next post Jak utrzymać porządek w domu? Dowiedz się!