Czy zawsze trzeba na ścianę nanosić produkt gruntujący?

Wykańczanie ścian to złożony proces, który zwykle zaczyna się od gruntowania. W tym celu stosuje się specjalne produkty gruntujące dostępne w sklepach budowlanych. W efekcie uzyskujemy wygładzoną ścianę, która przygotowana jest do malowania czy tapetowania. Jednak czy zawsze gruntowanie ścian jest konieczne? Dowiedzmy się, w jakich przypadkach można go pominąć.

Po co wykonuje się gruntowanie ścian?

Zanim wyjaśnimy, czy zawsze trzeba na ścianę nanosić produkt gruntujący, warto wytłumaczyć, dlaczego w ogóle się to robi. Otóż fachowo wykonane gruntowanie ściany zmniejsza jej chłonność, co przekłada się na to, że podczas malowania zużywamy mniej farby, a podczas tapetowania – mniej kleju. Po drugie, dzięki gruntowaniu ściana zostaje wyrównana i wzmocniona, co wpływa na jej stabilność i ułatwia nakładanie kolejnych warstw. Gruntowanie zapobiega też powstawaniu smug i przebarwień podczas malowania. Ważną zaletą płynącą z tego zabiegu jest także to, że ściana pokryta gruntem jest bardziej odporna na ataki grzybów i pleśni. Aby wzmocnić ten efekt, można zastosować nawet specjalny grunt antyseptyczny. Jest on produktem zalecanym zwłaszcza do pomieszczeń, w których panują warunki podwyższonej wilgotności, np. do łazienki.

Gruntowanie ścian – czy zawsze jest konieczne?

W określonych przypadkach gruntowanie ścian jest nieuniknione. Mowa tutaj przede wszystkim o ścianach w nowych budynkach, które będą wykańczane po raz pierwszy. Jeśli pominęlibyśmy etap gruntowania, takie ściany chłonęłyby bardzo dużą ilość farby, a świeżo tynkowane mogłyby również mocno pylić, co negatywnie wpłynęłoby na końcowy efekt malowania. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli na ścianie położony został świeży tynk, z gruntowaniem lepiej zaczekać przynajmniej 3-4 tygodnie. Kiedy jeszcze gruntowanie ścian jest konieczne? Chociażby w przypadku powierzchni w stanie deweloperskim, co do których nie mamy wiedzy, jakim rodzajem farby zostały pokryte. Zaleca się gruntować także ściany, z których usunięto powłokę malarską oraz ściany po naprawach, czyli takie, w których miejscowo uzupełniono ubytki.

Szeroka oferta środków gruntujących dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/grunty-chemia-budowlana/grunty

W innych przypadkach z gruntowania ścian możemy zrezygnować. Jeśli nie mamy pewności, czy podejmujemy dobrą decyzję, możemy wykonać tzw. “test ręki”. Polega on na przetarciu ściany gołą dłonią. Jeśli po tej czynności pozostanie na niej osad i pył, oznacza to, że gruntowanie jest potrzebne. Decyzję możemy podjąć też na podstawie analizy wzrokowej. Jeżeli ściana pokryta jest farbą lateksową bądź akrylową, która nie odrywa się od podłoża, a do tego ściana jest sucha i równa, nie ma potrzeby gruntowania. Potrzeba taka występuje w przypadku porowatych ścian, o niejednolitej strukturze, która może być przyczyną smug i przebarwień po malowaniu.

Podsumowując, nie zawsze istnieje konieczność nakładania na ścianę produktu gruntującego. Warto mieć tę wiedzę, aby uniknąć zbędnego wydatku i przyspieszyć proces wykańczania ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =

Previous post Zalety współpracy z agencją social media
Next post Turkuć podjadek – szkodnik naszych ogrodów